A PCOS egy mozaikszó, jelentése policisztás ovárium (petefészek) szindróma vagy ahogyan szerzői névvel jelölik: Stein-Leventhal-szindróma. Bár az elnevezés csak a petefészekre utal, valójában igen összetett, több szervet érintő betegségről van szó. A PCOS elnevezés azért csalóka, mert az összetett betegségnek csak egyetlen tünetére, a petefészek elváltozására utal, de fontos tudni, hogy e mellett számos egyéb panasz jelentkezhet a PCOS-ben szenvedő nőknél. Alapvetően egy hormonális betegségről van szó, amelyre jellemző a férfi nemi hormonnak, az úgynevezett androgénnek a túlsúlya. Ez a hormon normál esetben is jelen van a női szervezetben, de túlzott mennyisége számos kellemetlen tünetet idéz elő a PCO-szindrómás nőkben.
-
Inzulinrezisztencia
Az inzulinrezisztencia az egész test működésére kiható betegség. Nagyon sok inzulin rezisztens betegről hosszú évek keserves küzdelme után derül ki, hogy valóban milyen betegséggel áll is szemben. A betegség hosszú ideig tünetmentes lehet.
Az inzulin egy, a hasnyálmirigy által termelt hormon. Legfontosabb szerepe az anyagcsere szabályozásban van,a vérből történő cukorfelvételben segíti a sejteket.
Inzulinrezisztenciáról akkor beszélünk ,ha:
a sejtek nem kellő érzékenységgel reagálnak az inzulinra,ezért annak érdekében, hogy a cukorfelvétel megtörténjen a vérből,a hasnyálmirigynek a normálisnál több inzulint kell termelnie. -
PCOS tünetei
– zsíros fejbőr
– folyamatos hajhullás
– hastájékon hízás
– ciklus zavar
– száraz bőr
– fokozott csokoládé , szénhidrát , tejtermék fogyasztásra való vágy
– hangulati ingadozás
– fáradékonyság
– menstruációs problémák
– intenzív arcszőrzet növekedés (bajusz,pajesz)
– megnagyobbodott petefészek
– sok pici ciszta
– hízékonyság vagy kifejezett soványságA felsorolt leggyakoribb tünetek nem mindenkinél egyszerre jelentkeznek. Így felismerése, sikeres kezelése személyre szabott ellátást igényel.
-
PCOS betegek hajgyógyászati problémái bővebben
A PCOS betegek ,sok esetben elsőként a hajállaguk változását észlelik.
Zsírosodás , viszkető irritált fejbőr, kopaszodás.
Kétségbe esetten kezelik ,samponokkal ,ampullákkal ,vitaminokkal a problémáikat – általában eredménytelenül.
Hónapok akár évek is eltelhetnek ebben a kétségbeesett állapotban.
A PCOS betegek hajgyógyászati problémáik , eredményesen kezelhetőek!
A kezelés mindig összehangolt terápia kell ,hogy legyen .Szükséges a külső kezelés de ez magában minimális vagy átmeneti javulást fog hozni ha dietetikus,endokrinológus előírásait nem tartják be.
Együtt kell tudni működni a sikerért !Tapasztalatom ,hogy minden PCOS betegnek vannak mélypontjai, kétségbeesett időszakai.
Nagyon fontos ,hogy segítséget kapjanak ,hogy a mélyponton tovább tudjanak lépni.
Sok betegem a hajgyógyászati vizsgálat után az általam elküldött vérvizsgálaton szembesült a betegségével.
- Első lépésként meg kell érteni a betegség szervezetre gyakorolt hatásait.
- Akarni kell a gyógyulást
- Örülni kell a kezdeti apró javuló eredménynek
- A betegségtudatot az egészség tudatosság kell ,hogy felülírja
Minden betegem aki ezt megértette elindult a gyógyulás útján!
-
Ösztrogén dominancia, mi az ? miért kell rá figyelni?
Az ösztrogén dominancia számos nőgyógyászati betegség kiváltója: az indol-3-karbinol ezekre lehet jótékony hatással, az ösztrogénszint szabályozása és az egészséges hormonegyensúly helyreállítása révén.
Az indol-3-karbinol az alábbi állapotok esetén nyújthat segítséget nők számára:• Méh miómák
• Mastopathiából eredő mellfájdalom
• PMS (Premenstruális szindróma)
• PCOS (Policisztás petefészek szindróma)
• Endometriózis
• MenopauzaÖsztrogén-dominancia
A nők egészségét alapvetően a két női hormon, az ösztrogén és a progeszteron aránya határozza meg, noha más hormonoknak is szerepe van. Bár az ösztrogén az első számú női hormon, túlsúlya komoly problémákhoz vezethet. Az ösztrogén-dominancia azonban akkor is fennállhat, ha nem az ösztrogénből van sok, hanem a progeszteronból van kevés. A gyakorlatban ez utóbbi a gyakoribb. Ilyen fordul elő, ha nem történik rendszeres tüszőrepedés (ovuláció), mivel a progeszteront – leszámítva a várandósság esetét – csak a megrepedt tüsző helyén kialakuló sárgatest termeli. A tüszőrepedési zavar sajnos rendszeres menstruáció mellett is fennállhat.
Az ösztrogén egy női nemi hormon, melynek ideális esetben le kell bomlania és távoznia kell a szervezetből, miután elvégezte feladatát. Amikor ez az ösztrogén lebontás történik, kétféle mellékterméket kaphatunk:• 2-hidroxiösztront (azaz „jó ösztrogén” mellékterméket), illetve
• 16-alfa-hidroxiösztront (azaz „rossz ösztrogén” mellékterméket).
A „jó ösztrogén” ösztrogén ellenes hatású, és megóv az ösztrogén függő daganatok kialakulásától.3-4 A „rossz ösztrogén” erősen tud a receptorokhoz kötődni, így nagyon erős ösztrogén hatással bír, növeli a sejtburjánzás és a rosszindulatú daganatok kockázatát. A két ösztrogén mellékterméknek létezik egy optimális aránya, ami ha felborul, akkor ösztrogén dominancia alakulhat ki. Ennek sokféle oka lehet, pl. xenoösztrogének, krónikus stressz, szegényes étrend.